Jakie są nowe trendy w projektowaniu automatyki budynkowej bms?
Kluczowymi kwestiami związanymi z eksploatacją nowoczesnych obiektów mieszkalnych i używkowych okaże się zapewniany przez nie poziom komfortu. By użytkownicy w łatwy i szybki sposób mogli korzystać z zamontowanych w nich systemów, coraz częściej sięga się po specjalne instalacje integrujące i kontrolujące działania poszczególnych układów. W tym celu niezbędna okaże się jednak właściwie dobrana i zamontowana automatyka budynkowa BMS. Na Dolnym Śląsku rozwiązania z tego obszaru oferuje firma Alkam, specjalizująca się w projektowaniu i wykonywaniu instalacji elektrycznych oraz teletechnicznych. Przekonajmy się czym jest BMS i sprawdźmy, co daje.
Czym jest BMS?
BMS (Building Management System) to system będący elementem integrującym urządzenia z obszaru technicznej obsługi budynku BAS (Building Automation System), zapewniania bezpieczeństwa SMS (Security Management System) np. w ramach kontroli dostępu czy instalacji alarmowej oraz zarządzania energią EMS (Energy Management System), który nadzoruje zużycie energii i niezbędnych mediów. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami z tego obszaru jest automatyczne zarządzanie pracą systemu grzewczego i klimatyzacyjnego, a także wentylacyjnego oraz oświetleniem. Do tego dochodzą zwykle urządzanie nadzorujące zagrożenia pożarowe (system sygnalizacji pożarowej, stałe urządzenia gaśnicze oraz system oddymiania) i dbające o bezpieczeństwo fizyczne przez kontrolę dostępu i monitoring. Uzupełnieniem są często m.in. sterowanie roletami zewnętrznymi lub żaluzjami fasadowymi, przesłonami okiennymi i nagłośnieniem.
Co daje BSM?
Systemy BSM gwarantują efektywny nadzór nad funkcjonowaniem wszystkich elementów wyposażenia i pozwalają na scentralizowane zarządzanie ich pracą, co daje m.in. możliwość tworzenia odpowiednich harmonogramów pracy, zestawów ustawień przydatnych w określonych sytuacjach np. tryb weekendowy, poranny bądź wieczorny. Co ważne, umożliwia to również sprawną i szybką diagnostykę oraz kompleksową zmianę parametrów i ograniczenie zużycia energii.